Ana Sayfa
 

KURUCU


"Talay Yabgu" Nihat YİĞİT

     Yesüken'i, Türk Savaş sanatı - Sayokan'ı bulan ve kuran "Talay Yabgu" Nihat YİĞİT kurmuştur. 1973 yılında savaş sanatlarına Tae Kwon do ile başlamış, sırasıyla Shaolin Kung-fu, Kyokushin Karate ve Ashihara Karate yapmıştır. Avrupa ülkeleri dahil 16 ülkede mesleği savaş sanatları ile ilgili bulunmuştur. 1990 yılından 1995 yılının Nisan ayına kadar da uzak doğu ülkelerinde araştırmalar yapmış, Japonya' da ikamet etmiştir. Türk Kılıç Sanatı çalışmaları Sayokan ile başlamışsa da, Sayokan öncelikli olduğu için Yesüken'e yeterince vakit ayıramamıştır. Yesüken'le ilgili çalışmalarını derlemiş, 2009 yılında faaliyetlere başlamıştır. Yesüken "Talay yabgu" Nihat Yiğit tamamen kendi yorumu ve ürettiği bir çalışmadır.

 Yesüken, genel hatlarıyla bilgi dalı (disiplin) olarak oluşturulmuştur. Uluç (temel) irtişler(yetenek, teknik) tamamlanmış, sıradüzeni (hiyerarşi) bitmiştir. Ögredik (talim, eğitim,antrenman) sabakı (dersi) kitap haline getirilmek için çalışılmaktadır. Yesüken'in de Sayokan gibi kavramlar bütünü (terminoloji) Türkçe olup, tarihi ve inanç değerlerini bünyesinde yaşatan bir yapısı vardır.
 
                            
  Yesüken'in töresi (yasası) Türk ve inanç değerlerinden meydana gelir. Bu değerler "YESÜKEN"  kavramının anlamıyla örtüşür. 16 bin yıllık tarihi birikime ve manevi öğretilere sahip Türk  tarihi Yesüken'in manasının oluşturulmasına fazlasıyla yetmektedir. Yeni icatlara, anlayışlara gerek yoktur."Talay Yabgu" Nihat Yiğit, unutulmaya yüz tutmuş dilinden, töresine kadar tüm değerlerin güncellenmesini ve yaşamasını Yesüken içinde sadece sağlamıştır. Türk savaş Sanatı - Sayokan'ın manevi ruhu ne ise Yesüken'in de manevi ruhu odur. Amaç, bu alanda yabancılardan etkilenip, onlara benzemeye çalışıp değişmektense, tarihi kişiliğimizi, fıtrata uygun inanç değerlerimizden oluşan törelerimizi yaşatıp, atalarımızın yaptığı gibi dünyaya sunmaktır. "Talay Yabgu" Nihat Yiğit'in yapabildiği budur. Dileriz ki, bu gayeyle bu alanda başka insanlarımızda çalışmalar yaparlar.
  Yesüken'nin yolu kısaca, fıtratın yoludur.

  Daha detaylı bilgi için, www.nihatyigit.com  adresini okuyabilirsiniz.