Ana Sayfa
 

KURUCU


"Talay Yabgu" Nihat YİĞİT

     Yesüken'i, Buz-At Börü - Sayokan'ı bulan ve kuran "Talay Yabgu" Nihat YİĞİT kurmuştur. 1973 yılında savaş sanatlarına Tae Kwon do ile başlamış, sırasıyla Shaolin Kung-fu, Kyokushin Karate ve Ashihara Karate yapmıştır.  Yesüken'le ilgili çalışmalarını derlemiş, 2009 yılında faaliyetlere başlamıştır. Yesüken "Talay yabgu" Nihat Yiğit'in tamamen kendi yorumu ve ürettiği bir çalışmadır.

 Yesüken, genel hatlarıyla bilgi dalı (disiplin) olarak oluşturulmuştur. Uluç (temel) irtişler (yetenek, teknik) tamamlanmış, sıradüzeni (hiyerarşi) bitmiştir.  Yesüken'in de Sayokan gibi kavramlar bütünü (terminoloji) Türkçe olup, tarihi ve inanç değerlerini bünyesinde yaşatan bir yapısı vardır.
 
                            
  Yesüken'in töresi (yasası) Türk ve inanç değerlerinden meydana gelir. Bu değerler "YESÜKEN"  kavramının anlamıyla örtüşür. 16 bin yıllık tarihi birikime ve manevi öğretilere sahip Türk  tarihi Yesüken'in manasının oluşturulmasına fazlasıyla yetmektedir. Yeni icatlara, anlayışlara gerek yoktur."Talay Yabgu" Nihat Yiğit, unutulmaya yüz tutmuş dilinden, töresine kadar tüm değerlerin güncellenmesini ve yaşamasını Yesüken içinde sadece yaşatmaya çalışmaktadır. Amaç, bu alanda yabancılardan etkilenip, onlara benzemeye çalışıp değişmektense, tarihi kişiliğimizi, fıtrata uygun inanç değerlerimizden oluşan törelerimizi yaşatıp, dünyaya sunmaktır.

  Daha detaylı bilgi için, www.nihatyigit.com  adresini okuyabilirsiniz.