Geri

SİVAS SEMİNERİ 2011

 22-23-24 Temmuz 2011 tarihinde organize edilen Yesüken semineri ile Türk Kılıç Sanatı - Yesüken faaliyete başlamış oldu. Artık okullarda kitleselleşmeye doğru adım atıldı. Bu seminerin gerçekleşmesinde emeği geçen başta, "Boşkur-Tigin"ler  Halil KOZANOĞLU, Zafer DEMİROK, Mehmet İZYURDU'na; tesislerini dört gün boyunca bizlere tahsis eden Sivas Belediye Başkanı sayın, Doğan ÜRGÜP'e ve personellerine teşekkür eder, kendilerine Allah'tan iyilikler ve güzellikler dileriz.

 Seminerde, başta Sivas, Konya, Malatya, İstanbul, İskenderun, Antakya, Nazilli, Ankara'dan katılımcılar yer aldı. Sayokan, Kick Boks, Hapkido, Thai Boks, Judo, MuaiThai, Karate savaş sanatlarından eğiticiler, sporcular katıldı. Konaklama ve antrenmanlar, Sivas 4 Eylül Belediye tesislerinde gerçekleşti. Kusursuz bir seminerin gerçekleşmesine ev sahipliği yapan  Sivas Belediyesi ve çalışanlarının katkıları, misafirperverlikleri gönüllerde ve dualarda yerini almıştır. Yesüken, Türkiye'den sonra ikinci ülke olarak Hollanda'da icra edilecek. Sayokan'ın Hollanda temsilcisi, Emirhan KUZU ile birlikte Hollanda'da savaş sanatları ile uğraşan Ömer ATA ve Ömer AYGÜN'de seminere katılarak, Hollanda için güçlü bir ekip oluşturdular.

 Seminerde "Boşkur-Tigin"ler Alpar-Akçapan döneminin 1,5 yıllık eğitim müfredatını alarak okullarına döndüler. Hızlı ve yorucu geçen seminerde katılımcılar Yesüken ile ilgili dolu ve donanımlı kılındılar. Allah kendilerine kolaylıklar versin. ürklerin, Türk Savaş Sanatı - Sayokan'dan sonra da Türk Kılıç Sanatı - Yesüken'i de gerçekleşti. Sıradüzeni (Hiyerarşi), eğitim müfredatı, teknik yapısı, kavramlar bütünü (Terminoloji), kıyafetleri ve ritüelleri ile tamamen Türkleri ve tarihini ortaya koyan, canlandıran, güncelleştiren Yesüken, yine "Talay Yabgu" Nihat YİĞİT tarafından kurulup, başta Türk Milletine ve dünya insanlığına armağan edilmiştir.