Geri

TEŞEKKÜRLER

  ISTESOB BAŞKANI SAYIN FAİK YILMAZ'A VE BAŞKAN VEKİLİ SAYIN MESUT ŞENGÜN'E TEŞEKKÜRLER...
  İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Faik Yılmaz'a Sayokan ve Yesüken'e ilgisinden ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Federasyon Başkanı Doç.Dr. Sayın Ünal Özdemir, "Sayın Başkanımızın Türk tarihine ilgisini ve organizasyonlara verdiği katkılarıyla yakından tanıyoruz. Sayokan ve Yesüken'e de aynı ilgi ve katkısından dolayı kendisine minnettarız. Bilim kurulu tanışma toplantımıza ev sahipliği yapması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir." dedi.
   Federasyon Organizasyon Kurulu Başkanı Sayın Tuna Kolbaşı, federasyon adına Sayokan ve Yesüken'e katkılarından dolayı  ISTESOB Başkanı Sayın Faik Yılmaz ve Başkan vekili Mesut Şengün'e teşekkür belgelerini takdim ederken, toplantı konusunu kaleme almıştır. Konuyla ilgili haber aşağıdadır.

 TÜRK KILIÇ SANATI YESÜKEN, ÜRETEN ELLERLE BULUŞTU. GENÇ USTALARA YENİ PROJELER YOLDA!


      Çağdaş toplumların  tarihi zeminine baktığımızda, gelişmenin ana dinamiği, üreten ve şekillendiren o topluma gelişme ve hayatta kalma yolunda olanaklar yaratan ustalar, esnaf ve sanatkarlardır. Türklerin, tarih sahnesine çıkışından bu yana, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanında olağan üstü becerilerle, savaş alanında, savunma ve taarruzda kullandıkları araç gereçler, silahlar, koşum takımları, arabalar, mancınıklar gibi sayısız ürünün en mükemmel şekilde üretildiğini ve çelik gibi özel işlemli madenlerin en iyisinin ve en güçlüsünün formüllerinin hâlâ bugün bile araştırma konusu olduğunu görmekteyiz.

         Ne yazık ki; bunları yaratan ustalar, bugün çok az sayıda ve eski geleneklerin genç ustalara aktarılması için bağlarımız çok zayıflamış durumda.

        Türklerin kılıç sanatı, günümüz modern teknikleri ile ustalıkla harmanlanarak, savaş sanatları uzmanı Nihat Yiğit tarafından sistemleştirildi ve dünyaya tanıtılmaya başlandı. Bu tarihî yükselişin arka planında, asıl durması gerekenler, üreten ve şekillendirenler yani iş dünyası, esnaf ve sanatkarların temsilcileri sorumluluklarını yerine getirerek, bu kültürleşme hareketine sahip çıktılar.

        İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik YILMAZ, düşüncelerini, “Günümüz modern toplumlarının başarılı ekonomik çalışmalarının ardında, geçmişten gelen tarihi birikimin itici gücü vardır. Geçmişlerini bilmeyen toplumlar, geleceklerini yönetemezler. Bizler yani esnaf ve sanatkarlar, tarih sahnesinde, Türklerin başarılarının asıl kaynağı idik. Ustalarımız, en güçlü çeliği, en kaliteli deriyi, en sağlam ayakkabıyı ürettiler. İpek ve baharat yollarında en güzel ürünlerimiz satıldı ve bugün de dünyada Türk üreticilerimiz önemli işlere imza atmaktalar. Japonya ve Güney Kore gibi Altay coğrafyası ülkelerinde gözlemlediğim en önemli detay; tarihi savaş sanatlarının üretici ve eğitici ustalarına ayrı bir özen göstermeleri oldu. Biz de bu konudaki eksiğimizi Sayokan ve Yesüken gibi markalaşmış milli savaş sanatlarımız ile bunların kaybolmaya yüz tutmuş ustalarının becerilerini yeni yetişen nesillerimize aktararak ülkemize yeni bir değer daha oluşturmak için bu alanı kullanmalıyız. Sayın Nihat Yiğit’e Türk kültürüne katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” diye ifade etti.

     Birlik Başkanı Faik YILMAZ ve Başkan Vekili Mesut ŞENGÜN' e teşekkür belgelerini, bir Yesüken alpı ve Sayokan Ediz Tuyun’u olan Sayokan Dünya Federasyon’u Organizasyon Kurulu Başkanı Tuna Kolbaşı’nın elinden aldı.

       Birlik Başkan Vekili Mesut ŞENGÜN, “uluslar arası projelere imza atan ekibimizin, orta Asya Türk Dünyası ile köprü kurulmasında  ve dünyaya kültürel tanıtımımızda, Sayokan ve Yesüken’in, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan kaynaşmamızda etkili bir seçenek olacağını “ belirtti.

       Tuna Kolbaşı “Faik Yılmaz başkanımız, ileri vizyonu, çalışma azmi ve mütevazı kişiliğiyle tüm alplarımıza ve gençlerimize örnek bir liderlik sergilemektedir. Kendisine camiamıza katkılarından dolayı ve Sayın Mesut ŞENGÜN’ e İstanbul Bakırköy’de düzenlenen Yesüken Seminerine katkılarından dolayı teşekkürlerimizi arz ediyor ve Safranbolu’da yapımına başlanacak olan Dünya Savaş Sanatları Merkezi  “SAYOKAN KORGAN” açılışına bekliyoruz.” diyerek Sayokan ve Yesüken kurucusu Yabgu Nihat Yiğit ve Bizim Savaş Sanatları Derneği İstanbul Sayokan Alplık Okulu kurucusu "Talutay" Mahmut ARSLAN adına, teşekkür belgelerini takdim etti.

 Tuna KOLBAŞI
 Organizasyon Kurulu Başkanı